XI Russian Chess Club Championship, 19-28 April.

XI Russian Chess Club Championship took place 19-28 April in Sochi.
Among the participants of the club teams: Alexander Morozevich 2732 RUS, Alexander Grischuk 2719 RUS, Boris Gelfand 2714 ISR, Evgeny Bareev 2711 RUS, Vladimir Malakhov 2695 RUS, Vladimir Akopian 2690 ARM, Alexei Dreev 2689 RUS, Sergey Rublevsky 2671 RUS, Aleksei Alexandrov 2668 BLR, Alexander Khalifman 2668 RUS, Alexander Beliavsky 2667 SLO, Viorel Bologan 2665 MDA, Konstantin Sakaev 2665 RUS and others.
Results:
Round 1
Maxven - Saint-Petersburg 4:2
Politekhnik - Ladja 2:4
Syberian Athens - Tomsk 400 Yukos 1.5:4.5
Norilsk Nickel - Termosteps 3.5:2.5
Debut DVGTU - Lada 2.5:3.5
      Round 2
Saint-Petersburg - Lada 3.5:2.5
Maxven - Politekhnik 4:2
Ladja - Syberian Athens 5.5:0.5
Tomsk 400 Yukos - Norilsk Nickel 3.5:2.5
Termosteps - Debut DVGTU 3.5:2.5
Round 3
Politekhnik - Saint-Petersburg 3:3
Norilsk Nickel - Ladja 4:2
Debut DVGTU - Tomsk 400 Yukos 1:5
Lada - Termosteps 1.5:4.5
Syberian Athens - Maxven 1:5
      Round 4
Saint-Petersburg - Termosteps 2.5:3.5
Ladja - Debut DVGTU 3:3
Tomsk 400 Yukos - Lada 5:1
Maxven - Norilsk Nickel 2.5:3.5
Politekhnik - Syberian Athens 5.5:0.5
Round 5
Syberian Athens - Saint-Petersburg 1:5
Lada - Ladja 2.5:3.5
Termosteps - Tomsk 400 Yukos 3:3
Debut DVGTU - Maxven 2:4
Norilsk Nickel - Politekhnik 2:4
      Round 6
Saint-Petersburg - Tomsk 400 Yukos 1.5:4.5
Ladja - Termosteps 3:3
Maxven - Lada 4.5:1.5
Politekhnik - Debut DVGTU 4:2
Syberian Athens - Norilsk Nickel 1:5
Round 7
Norilsk Nickel - Saint-Petersburg 4:2
Tomsk 400 Yukos - Ladja 4:2
Termosteps - Maxven 2:4
Lada - Politekhink 2.5:3.5
Debut DVGTU - Syberian Athens 2:4
      Round 8
Saint-Petersburg - Ladja 1.5-4.5
Maxven - Tomsk 400 Yukos 3-3
Politehnik - Termosteps 3-3
Syberian Athens - Lada 2.5-3.5
Norilsk Nickel - Debut DVGTU 5-1
Round 9
Debut DVGTU - Saint-Petersburg 3.5-2.5
Ladja - MaxVen 3-3
Tomsk 400 YuKOS - Politekhnik 3-3
Termosteps - Syberian Athens 4-2
Lada - Norilsk Nickel 1-5
Final standings:
1 Tomsk 400 Yukos 15/18
2 Norilsk Nickel 14/18
3 MaxVen 14/18
4 Ladja 11/18
5 Politekhnik 11/18
6 Termosteps 11/18
7 Saint-Petersburg 5/18
7 Debut DVGTU 5/18
9 Lada 4/18
10 Syberian Athens 0/18
Participants
View games
Games in PGN
View games(1st league)
Games in PGN(1st league)
Saint-Petersburg team FINEK (Irina Slavina, Julia Demina, Irina Sudakova, Ekaterina Korbut, Elena Bystrjakova) became the Champion of the V Russian Chess Club Women's Championship ! Our congratulations!
View games
Games in PGN